Cappadocia, 4 dite, 195€

UndergroundCity2 (1) ballooning-over-cappadocia-high-resolution-wallpaper-for-desktop-background-download-cappadocia-images-free The-Unique-Moon-Like-Landscape-in-Cappadocia-Balloons Evil eye tree derinkuyu-underground-city-photos elkep-evi-hotel-cappadocia-1 hot-air-balloon-cappadocia-hd-wallpapers

Cappadocia duke filluar nga 195€/Person.
Cmimet te vlefshme per periudhen Tetor e me pas.
Ju lutem na kontaktoni per datat qe deshiron!

Ne cmim perfshihet:
– biletat e avionit vajtje-arrdhje nga Tirana
– 8 kg cante dore per person
– akomodimi ne hotel Caravanserai Cave Hotel 3* ose i ngjashem per 3 nete
– mengjeset per te gjitha ditet

Opsionale: transferta aeroport – hotel – aeroport 20 euro/person

SHENIM: Per te perfituar nga kjo oferte, duhet te rezervoni te pakten 3 ose 4 jave para nisjes, pasi cmimet e biletave te avionit ndryshojne. Kontaktoni me agjentet tane per te marre oferten per datat e deshiruara. Kalemi Travel bashkepunon me dhjetra hotele ne Cappadocia. Nese deshironi hotele te tjere, kontaktoni me agjentet tane. Ne keto cmime paketash perjashtohen, datat e festave, apo periudha e sezonit veror pasi cmimet e biletave jane me te larta ne keto periudha.

Paketes mund ti shtohet sipas deshires dhe transferta vajtje ardhje nga aeoporti ne hotel dhe anasjelltas. Po ashtu keni nje sere guidash vendase qe mund ti shtoni paketes tuaj si psh:

  1. Xhiro me balona ne ajer, pervoje e papershkrueshme, duhet provuar se sben. Perfshin mengjesin, lindja e diellit ne balone, xhiro per rreth 60 minuta, shampanje caj ose kafe ne zbritje – 130 euro/p
  2. Vizite ne Cappadocia muzeu i hapur, vizite ne majat e oxhaqeve natyrore, hyrja ne punishten e baltes – 35 euro/p
  3. Xhiro me Quad safari permes natyres se Cappadocias, vizite ne Rose Valley – 35 euro/p

Cappadocia

 

Cappadocia është një zonë qe ndodhet ne zemer te Turqise dhe qe mbahet ndër zonat më të preferuara nga turistët e huaj. Historia e kësaj zone fillon me Hititët (2500-2000 para erës së re). Karakteristika kryesore e kësaj zone janë qytetet nëntokësore dhe shkëmbinjtë me gurë vullkanik të quajtur “Pribacalari – Oxhaqe zanash”. Göreme konsiderohet si zemra e Cappadocias, vendosur atje kompleks unik me shkëmbinj u perfshi UNESCO World Heritage Site në 1985. Duke qene ne zemer te Turqise, qyteteterime sic ishte ai i Perandorise Osmane, kane kontribuar sot per shume shtete te tjera egzistuese. Si nje vend kalimi per ta, sot Cappadocia nga vendasit njihet ndryshe edhe si “Toka e Kuajve”. E vecanta e ketij vendi eshte duke qene nje vend guvash, ne kete zone jane zbuluar per here te pare qytetet nentokesore te cilat jane te ndertuara brenda toke, ne saje te germimeve, duke qene te pajisura me kuzhine, stalla per kafshet, varreza dhe kisha. 1000 m nen toke, nje qytet qe mbante 40.000 mije njerez. Ju besohet qe ne mes te Turqise, ne nje vend te tille te jene zbuluar me shume kisha se cdo vend tjeter?! Mos humbisni pra pervojen e nje nga 25 vendeve me te paimagjinueshme ne bote.