Lugina e Valbonës, 2 ditë, nisje çdo te Shtune, €69

 

Programi:
Dita e pare:
✓ Nisja ne oren 05:00 nga Tirana (Arsyeja qe nisemi kaq heret eshte per te kapur tragetin qe niset nga Komani), tek Liceu Artistik “Jordan Misja”, rruga Elbasanit.
✓ Udhetimi me traget ne Liqenin e Komanit per rreth 2 ore e 30 minuta
✓ Vizite ne Bajram Curri
✓ Akomodimi ne Valbone, dreka ne Valbone, ushqime Bio dhe tradicionale te zones
✓ Vizite tek Mulliri i fshatit, Fushe e Gjese
✓ Darka ne Valbone,

Dita e dyte:
✓ Mengjesi dhe guida tek Rrethi i Jubanit
✓ Dreka ne Valbone
✓ Kthimi nga Kosova, ndalese ne Prizren (Lidhja e Prizrenit, Pazari, Xhamia)
✓ Mberritja ne Tirane ne oren 21:00
Cmimi per kete organizim 69 Euro All inclusive

Te perfshira jane :
1. Transporti gjate te gjithe turit
2. Bileta e Tragetit
3. Fjetja naten e shtune ne Valbone
4. 2 Dreka, ajo e te shtunes dhe ajo e te dieles
5. 1 darke (Darka e te shtunes)
6. 1 Mengjes (Mengjesi i te Dieles)
7. Bileta tek Lidhja e Prizrenit
8. Guida dhe organizimi.

*Femijet 0-2 vjec 60% ulje, femijet 3-5 vjec 40% ulje Femijet 6-8 vjec 20% ulje Femijet mbi 8 vjec paguajn si te rriturit
* Akomodimi per person ne dhome dyshe – 74 euro per person

Valbona :
Nje lugine e bukur qe shtrihet ne bjeshket e namuna duke ndare malet shtatlarta per te krijuar kete panorame kaq te bukur te natyres. Vete nga emri Valbone (Vale Buona, ne italisht), sic thote historia qe nje prift italian kur erdhi nga thethi dhe doli ne qafe te Valbones e quajti Valbone/ Vale Buona/ Lugine e Bukur.
Ketu mund te ndjejme dhe perjetojme kreshniket, Muji dhe Halili, sipas eposit bjeshket e namuna kane qene nje nder vendbanimet e tyre, mrizet e zanave ne kete natyre te bukur jane gjendur shpesh-here.
Udhetimi per ne Valbone, ne liqenin e Komanit eshte nje nder udhetimet me te bukura qe mund te behet, imagjinoni malet e larta, plot larmishmeri, mes tyre kalon trageti, mes malesh, mes grykash, nje udhetim si ne perralla. Liqeni i komanit jo me kot eshte shpallur destinacion i vitit.
Sa po merr drejtimin per ne Valbone gjithmone te shoqeron Lumi i Valbones, here ne te djathte, e here ne te majte, te kene mundesi ta shohin te gjithe. Lumi i valbones eshte i vecante per ngjyren karakteristike qe ka, nje e kalter e vecante, qe vjen si pasoje e temperatures qe ka, shtratit qe eshte shkembore dhe shpejtesia e levizjes si rrjedhoje e pjerrtesise. Me kete pamje ngjitemi ne Valbone…