Cappadocia, 4 dite, 195€

UndergroundCity2 (1) ballooning-over-cappadocia-high-resolution-wallpaper-for-desktop-background-download-cappadocia-images-free The-Unique-Moon-Like-Landscape-in-Cappadocia-Balloons Evil eye tree derinkuyu-underground-city-photos elkep-evi-hotel-cappadocia-1 hot-air-balloon-cappadocia-hd-wallpapers

Cappadocia duke filluar nga 195€/Person.
Cmimet te vlefshme per periudhen nga Marsi e me pas.
Ju lutem na kontaktoni per datat qe deshiron!

Ne cmim perfshihet:
–  e avionit vajtje – ardhje me nisje nga Tirana.
– 8 kg cante dore per person.
– Akomodimi ne hotel Caravanserai Cave Hotel 3* ose i ngjashem per 3 nete qendrim.
– Mengjeset per te gjitha ditet e qendrimit.

Nese deshironi hotele te tjera, i gjeni te gjitha ketu paraprakisht: www.udheto.al. Ne momentin e rezervimit, mund te shihni disa hotele qe ju pelqejne vete juve per t’i pasur pjese te paketes individuale, ne menyre qe te mbeteni edhe me te kenaqur nga pushimet tuaja.

Opsionale: Transferta Aeroport – Hotel – Aeroport 25 euro/person.

SHENIM: Per te perfituar nga kjo oferte, duhet te rezervoni te pakten 3 ose 4 jave para nisjes, pasi cmimet e ve te avionit ndryshojne. Kontaktoni me agjentet tane per te marre oferten per datat e deshiruara. bashkepunon me dhjetra hotele ne Cappadocia. Nese deshironi hotele te tjera, kontaktoni me agjentet tane. Ne keto cmime paketash perjashtohen datat e festave ose periudha e sezonit veror, pasi cmimet e paketave jane pergjithesisht me te larta ne keto periudha.

Paketes mund ti shtohet sipas deshires dhe transferta vajtje ardhje nga aeoporti ne hotel dhe anasjelltas. Po ashtu keni nje sere guidash vendase qe mund t’i shtoni paketes tuaj, si p.sh.:

  1. Xhiro me balona ne ajer, pervoje e papershkrueshme, duhet provuar me patjeter. Perfshin mengjesin, panoramen e lindjes se diellit gjate qendrimit ne balone, xhiro per rreth 60 minuta, shampanje, caj ose kafe ne zbritje – 90 euro/p
  2. Vizite ne muzeun e hapur ne Cappadocia, vizite ne majat e oxhaqeve natyrore, hyrja ne punishten e baltes – 35 euro/p
  3. Xhiro me Quad safari permes natyres se Cappadocias, vizite ne Rose Valley – 35 euro/p

Cappadocia

Cappadocia është një zonë që ndodhet në zemër të Turqisë dhe që mbahet ndër zonat më të preferuara nga turistët e huaj. Historia e kësaj zone fillon me Hititët (2500-2000 para erës së re). Karakteristika kryesore e kësaj zone janë qytetet nëntokësore dhe shkëmbinjtë me gurë vullkanikë të quajtur “Pribacalari – Oxhaqe zanash”. Göreme, e konsideruar si zemra e Cappadocias, vendosur në një kompleks unik me shkëmbinj, u perfshi në UNESCO World Heritage Site në 1985. Duke qenë në zemër të Turqisë, qyteteterime siç ishte ai i Perandorisë Osmane, kanë kontribuar sot për shumë shtete të tjera ekzistuese. Si një vend kalimi për ta, sot Cappadocia nga vendasit njihet ndryshe edhe si “Toka e Kuajve”. E veçanta e këtij vendi është se duke qenë një vend guvash, në këtë zonë janë zbuluar për herë të parë qytetet nëntokësore të cilat janë të ndertuara brenda toke, të pajisura me kuzhinë, stalla për kafshët, varreza dhe kisha. 1000 m nën tokë, një qytet që mbante 40.000 mijë njerëz! Ju besohet që në mes të Turqisë, në një vend të tillë të jenë zbuluar më shumë kisha se në çdo vend tjetër?! Mos humbisni përvojen e një prej 25 vendeve më të paimagjinueshme në botë.

Shperndajeni per miqte tuaj duke klikuar "Share":
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial