Kёshilla nga dikush qё ka shёtitur botёn!

Para se tё vendosni tё udhёtoni ёshtё mirё tё merrni disa kёshilla dhe nga kush mё mirё sesa dikush qё ka udhёtuar tё gjithё botёn? Themeluesi i Expertvagabond ju jep disa rekomandime sesi tё shijoni nё maksimum udhёtimet tuaja:

1.Durimi ёshtё i rёndёsishёm. Humbёt autobuzin apo trenin? Nuk ka problem, do tё vijё tjetri.durimi

twoscompany

2.Zgjohuni herёt. Kёshtu evitoni turmat dhe shfrytёzoni dritёn pёr foto mё tё mira.

morning

3.Buzёqeshni, qoftё edhe me veten tuaj 🙂

smileeee

 

4.Mbani disa para cash mёnjanё. Nё rast se humbni portofolin, emergjencё, problem me kartat ATM etj.

wallet

5.Takoni njerёz lokal. Komunikimi ёshtё i thjeshtё kur pёrvec anglishtes, tё folur nё tё gjithё botёn, kombinoni edhe gjestet me gjuhёn e trupit.

local-people

6.Vёzhgoni ditёn! Nёse doni vёrtet tё ndjeni pulsin e njё vendi qё po vizitoni, uluni nё njё stol apo kafene nё njё cep me lёvizje dhe shikoni se si njё ditё energjike ndodh pёrpara jush.  Aromat, ngjyrat, interaktiviteti njerёzor, tingujt, detajet!

cofe

7.Plan B pёr cdo gjё. Mbani kopje fizike dhe dixhitale tё dokumentave tuaj nё rast humbjesh tё tyre. Pёr shembull, mos fshini asnjёherё emailin me dokumentat qё i keni dёrguar agjencisё tuaj.

pasp

8.Bёni shumёёё foto. Janё formё dokumentimi tё atyre qё shihni.

foto

9.Mos paketoni tё gjithё dollapin. Njё valixhe e rёndё thjesht do t’ju ngadalёsojё.

ludgage

 

10.Buzёqeshni dhe thoni ‘Ckemi’ nё gjuhёn lokale. Vetёm kёshtu mund tё bёni miq apo tё kёrkoni ndihmёn e dikujt.

smilejj

11.Jini mendje-hapur. Mos gjykoni stilin e jetёs sё dikujt thjesht sepse ёshtё ndryshe nga i juaji. Praktikoni empatizmin.

b547f9069a52bc30c7bcabc612ab6fc6

12.Merrni kufje me vete. Mund t’ju duhen kur pranё jush ёshtё njё fёmijё qё qan apo zhurma tё tjera.

plugs

13.Provoni ushqimin tipik tё vendit. Nuk mund ta gjeni askund tjetёr nё atё lloj shije.

ushqim

14.Pyesni miqtё ose agjencinё tuaj pёr vendet qё ja vlejnё mё shumё tё vizitohen nё njё qytet.

friends

15.Mos kini frikё. Bota nuk ёshtё aq e rrezikshme sa e promovojnё mediat.

mos-kini-frike

16.Mbani shёnime. Bisedat, emrat e njerёzve qё keni takuar, emocionet, shija e ushqimit, pёrshtypjet etj. Jo tё gjithё kanё njё memorje pёr detajet.

shenime

17.Mos harroni sigurimin e shёndetit.

insurance

18.Telefononi miqtё dhe familjen ose dёrgojini karta postale si njё old fashioned.

dfg

19.E fundit, por jo pёr nga rёndёsia, bёni qejf!

 

jobs-travelling-business-man-move

 

 

Shperndajeni per miqte tuaj duke klikuar "Share":
Social media & sharing icons powered by UltimatelySocial